Jessie a Ájá – zavřené v chatce po smrti majitele více 40 dní

Se svým týmem jsme řešili i zapeklitý případ, který málem ztroskotal kvůli přístupu některých orgánů, které jim mohly pomoci mnohem dříve… Jednou v noci nám přišla prosba o pomoc pro dva starší pejsky: Jessinku (15 let) a Áju (10 let). Jejich majitel tragicky zemřel na začátku října a fenky zůstávaly od té doby dlouhodobě nezaopatřené a bez řádné péče na opuštěném místě v chatové osadě údolí řeky Sázavy. I po 40 dnech od úmrtí majitele a 3 oznámeních od různých osob, které policie o fenkách dostala, zůstávaly fenky stále v chatce. A nebýt urputnosti dvou kamarádek, které se s tím nehodlaly smířit a tyhle informace zveřejnily, byly by tam doteď.

Když jsme začali osud fenek řešit, bylo nám policií řečeno, že provedli místní šetření. Podle jejich názoru, byly fenky v pořádku, o věci ví i obec a psům se prý dostává péče od osob, které ji již v minulosti přislíbily. Z našeho vlastního zjišťování na místě ale vyplynuly naprosto odlišné závěry. Obě fenky na tom byly špatně. Jedna prakticky nechodící a extrémně vyhublá, druhá rovněž hubená a zanedbaná. To potvrdil i přivolaný inspektor Krajské veterinární správy.

Proto chci moc poděkovat za kooperaci HZS Středočeského kraje, která poskytla veškerou a hlavně rychlou součinnost. Děkuji i skvělé Záchranné službě veterinární Pet-Medic Praha, která vyslyšela naši prosbu o pomoc na místě a fenkám poskytla prvotní veterinární péči a zajistila jejich rychlý převoz na kliniku. Oceňuji i nasazení Hasičského záchranného sboru, který pejsky z těžko prostupného terénu nesl několik kilometrů pěšky. Z počátečního přístupu místní policie jsem velmi rozčarovaný, ačkoliv nakonec přece jenom poskytli součinnost a zapojili se do pomoci hasičům. Jessinku, Áju i kočičku, která se na místě nacházela, přijala pod svá křídla pražská organizace Dočasky De De, kde dostávají veškerou možnou péči. A já slibuji, že osudy „psích babiček“ budu sledovat i nadále.